Πρώτη ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Έχασε 2-0 στην Κέρκυρα

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Κέρκυρα παρόλο που είχε την παράδοση με το μέρος του: ηττήθηκε με 2-0 σήμερα το απόγευμα από την τοπική ομάδα γνωρίζοντας έτσι την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι «Φαίακες» βρέθηκαν μπροστά στο 29ο λεπτό με αυτογκόλ του Αλέξη Μιχαήλ: ο Κόντος έκανε το γύρισμα στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ και τον Μιχαήλ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στην εστία του Βελλίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πίεσε αρκετά, έχασε καλές ευκαιρίες στο 69ο λεπτό με τον Κοροβέση (κοντινή προβολή, λίγο άουτ), Τσάβες στο 84’ και Μανιά στο 89’.

Τελικώς, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πέτυχε δεύτερο γκολ με εκπληκτική ατομική ενέργεια και σουτ του Ζορμπά ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 65’ αντί του Ρόχας.

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Σέκτους, Μαραγκός, Βενέτης, Ρόχας (Ζορμπάς 66′), Γκόμες, Σαμπάτ, Κόντος (Ντιμιτρόφσκι 90′)), Ανδρεόπουλος (Κρητικός 74′), Χαβίτο, Ντιόγκο, Μαρκόφσκι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος (Ακόστα 82′), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Στρούνα, Λίλα, Γιάκος (Μανιάς 66′), Τσουκαλάς, Κοροβέσης, Τσάβες, Ίλιτς (Σαπαλίδης 82′).

Γκολ: Μιχαήλ (αυτογκόλ 29′), Ζορμπάς (93′ σουτ).

Κάρτες: Σαμπάτ (κίτρινη 31′), Ανδρεόπουλος (κίτρινη 33′), Γιάκος (κίτρινη 37′), Μαραγκός (κίτρινη 37′), Γκόμες (κίτρινη 54′), Κοροβέσης (κίτρινη 54′), Λίλα (κίτρινη 64′).