Ήττα στο Ηράκλειο για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Την ήττα με 1-0 από τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα σε παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.
Η αρχική επιθετικότητα των γηπεδούχων επιβραβεύθηκε με το εντυπωσιακό γκολ του Γιουσούφ στο 9ο λεπτό, με τον ποδοσφαιριστή του Εργοτέλη να επιχειρεί ένα καταπληκτικό σουτ που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Βελλίδη.
Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη επιχείρησαν να ισοφαρίσουν στο 26΄, με τον Τσάβες να έχει ένα πολύ καλό σουτ που έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καβουσάκη.
Η ομάδα της Κρήτης απείλησε πάλι με ένα μακρινό σουτ του Καζναφέρη που απέκρουσε σε κόρνερ ο Βελλίδης στο 38΄, με τον ΠΑΣ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 42΄, όταν ο Ίλιτς νικήθηκε από τον Καβουσάκη στο μεταξύ τους τετ α τετ.
Ο ΠΑΣ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κοροβέσης σούταρε από κοντινή απόσταση αλλά ο Καβουσάκης απέκρουσε και διαφύλαξε την πρώτη νίκη της ομάδας του ύστερα από 10 αγωνιστικές. Στους 23 βαθμούς έμεινε ο ΠΑΣ, στους 10 έφτασε ο Εργοτέλης που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια του να αποφύγει τον υποβιβασμό.
Εργοτέλης (Γ. Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Λυκογιάννης, Φιντέλεφ, Γκέντσογλου, Καζναφέρης, Κοζορώνης, Μπογκντάνοφ (58′ Μπουρσέλης), Ρέντζας, Γιουσούφ, Παμλίδης
ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Στρούνα, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Λίλα, Αυγενικού (46′ Κοροβέσης), Τσάβες, Τσουκαλάς, Ακόστα (58′ Σαπαλίδης), Ίλιτς.