«Τσίμπησε» τον βαθμό στην Κομοτηνή

Πανθρακικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Θετικό αποτέλεσμα για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο χτεσινό παιχνίδι με αντίπαλο τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.  Το ματς ξεκίνησε με τη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα: Στο 2ο λεπτό, από ωραία ενέργεια του Ίλιτς, ο Τσουκαλάς έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ στην κίνηση την έστειλε στο δοκάρι του Φερνάντες.

«Απάντησε» στα δοκάρια ο Πανθρακικός, στο 8΄, με τη σέντρα σουτ του Πέρες να σταματάει στην οριζόντια δοκό της εστίας του Βελλίδη, ο οποίος έδειξε να αιφνιδιάζεται.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς μετά το 15΄ και στο 22΄ «άγγιξαν» το γκολ με τον Ιγκόρ, αλλά ο Βελλίδης πρόλαβε την τελευταία στιγμή το Βραζιλιάνο επιθετικό πριν σκοράρει με το κεφάλι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με τον Ακόστα να σκοράρει από πολύ κοντά, μετά την καλή αμυντική αντίδραση των παικτών του Πανθρακικού.

Στο 38΄ ο Βελλίδης έκανε μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Σερφά κι έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει το προβάδισμα.

Πολύ πιο επιθετικός ήταν ο Πανθρακικός στην επανάληψη κι αφού απείλησε στο 54΄ με τον Ιγκόρ (προβολή από κοντά άουτ), στο 57΄ ο νεοεισελθών, Τζάνης, με απευθείας εκτέλεσε φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη (1-1).

Μία ανάσα από το νέο προβάδισμα έφτασε ο ΠΑΣ στο 60΄, όταν ο Ίλιτς εντελώς αμαρκάριστος στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάντζιος): Φερνάντες, Παπαγεωργίου, Χρήστου (46′ Τζάνης), Εμπό, Σερφά, Ποτουρίδης, Μεχία, Μπαϊκαρά, Ντιγκινί (73′ Κάσες), Πέρεθ (80′ Αράμπα), Ιγκόρ

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Στρούνα, Λίλα, Τσουκαλάς (82′ Μπέριος), Κοροβέσης, Ακόστα (87′ Κρητικός), Γιάκος, Ίλιτς (90′ Μανιάς)

Γκολ: 57′ Τζάνης /32′ Ακόστα

Κίτρινες κάρτες: 35′ Σερφά / 31′ Ακόστα