Σπουδαίος βαθμός για τον ΠΑΣ στο λιμάνι

Τον βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε από τον Ολυμπιακό, το απόγευμα του Σαββάτου, στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο ΠΑΣ Γιάννινα δείχνοντας ότι η ομάδα έχει δυνατότητες. Έπειτα από την κάκιστη εμφάνιση με το Λεβαδειακό, ο ΠΑΣ ανάγκασε με καλή εμφάνιση τους πρωταθλητές να παραχωρήσουν την ισοπαλία (2-2).

Στο 24′ ο ΠΑΣ έκανε το 1-0. Μετά από κόρνερ του Ίλιτς ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά από τον Γιαννούλη και τον Αυλωνίτη για να σκοράρει. Στο 48ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σκόνδρα πάνω στον Αυλωνίτη. Ένα λεπτό μετά ο Φορτούνης ευστόχησε για το 1-1.
Στο 75ο λεπτό ο Κασάμι αξιοποίησε την αδράνεια της άμυνας μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκαζαριάν γράφοντας το 2-1 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Ο ΠΑΣ δεν είχε όμως πει την τελευταία του λέξη κι έτσι στο 88′ μετά από σέντρα του Λόπες ο Γιάκος με πολύ ωραίο γύρισμα μπροστά από τον Σιόβα έκανε το 2-2.
“Ήρθαμε με πολλά αγωνιστικά προβλήματα και όλα αυτά δίνουν πάρα πολύ μεγάλη αξία στην προσπάθεια και στο αποτέλεσμα που κάναμε σήμερα. Αναφορικά με το παιχνίδι, ξέραμε ότι θα δεχτούμε πίεση, ειδικά στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός μας άσκησε μεγάλη πίεση. Πάντα χρειάζεται και η τύχη για να πάρεις αποτέλεσμα.
Με μία ευκαιρία που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο σκοράραμε και σε ένα σημείο που δεν υπήρχαν περιθώρια για τον αντίπαλο να κάνει σπουδαία πράγματα. Αυτό το αποτέλεσμα πρέπει να μας γίνει μάθημα για τη συνέχεια. Μία ομάδα χρειάζεται υπομονή και προσπάθεια κάθε μέρα για να κερδίζει βήματα και να συνεχίσουμε όσο γίνεται περισσότερο σε αυτόν τον δρόμο. Όχι όπως συνέβη την προηγούμενη αγωνιστική που είχαμε ένα καλό αποτέλεσμα με τον ΟΦΗ και μετά τα υπόλοιπα τα ξέρετε”, δήλωσε μετά το ματς ο Πετράκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σιόβας, Γιαννούλης, Μιλιβόγεβιτς (26′ λ.τ. Ντινγκά), Μπουχαλάκης (46′ Γκαζαριάν), Φορτούνης (70′ Διαμαντάκος), Κασάμι, Ντοσεβί, Μπενίτες.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Γιάκος, Ίλιτς, Χαρίσης, Λόπεζ, Αυγενικού, Στρούνα (75′ Ακόστα), Κοροβέσης (62′ Ντάσιος), Σκόνδρας, Σαπαλίδης (69′ Ηλιάδης).