«Πάνθηρας» ο ΠΑΣ- Διπλό στη Νέα Σμύρνη

Με γκολ του Ακόστα στο 63ο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε σπουδαία νίκη σήμερα το απόγευμα επικρατώντας με 0-1 του Πανιωνίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Οι «Πάνθηρες» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα χάνοντας πολλές ευκαιρίες στον πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε στο 63ο λεπτό να πετύχει το γκολ που έκρινε το παιχνίδι: έπειτα από κάθετη πάσα του Τσουκαλά, ο Τσάβεζ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο επερχόμενος Ακόστα δεν δυσκολεύτηκε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Η νίκη του ΠΑΣ γίνεται ακόμη μεγαλύτερη εάν αναλογιστεί κανείς ότι ο Πανιώνιος πριν την έναρξη του ματς είχε το πάνω χέρι: σε 22 παιχνίδια στη Νέα Σμύρνη, μετρούσε 15 νίκες, μόλις μία ήττα, ενώ έξι ματς είχαν λήξει ισόπαλα.

Πανιώνιος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Τασουλής (85′ Μασούρας), Παντίδος, Μπουμάλ (55′ Φούντας), Πάνος, Γιάννου, Σιώπης, Γκίνης (80′ Σμυρλής), Ιμπαγάσα, Κολοβός, Οικονόμου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κρητικός (57′ Χαρίσης), Ακόστα, Μανιάς (68′ Σαπαλίδης), Στρούνα, Τσουκαλάς, Τσάβεζ (84′ Φόνσι), Λίλα.