Ο ΠΑΣ Γιάννινα σάρωσε τον ΠΑΟΚ

Τη σημαντικότερη νίκη της χρονιάς (ως την επόμενη!) πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα το απόγευμα της Πέμπτης στο Στάδιο “Ζωσιμάδες” σκορπίζοντας με 3-0 τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε τους 23 βαθμούς (βρίσκεται στην 6η θέση) και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Στη συνέντευξη Τύπου ο Γιάννης Πετράκης κράτησε χαμηλούς τόνους σε ερώτηση που του έγινε για έξοδο στην Ευρώπη («μας νοιάζει να είμαστε καλά στο τέλος. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Εργοτέλη»).

Ο ΠΑΣ είχε κλείσει καλά τα κενά στην άμυνα του, ενώ ήταν πολύ καλός στις αντεπιθέσεις καταφέρνοντας έτσι να μπλοκάρει  τον «Δικέφαλο του Βορρά». Στο 26ο λεπτό ο Λίλα με «κεραυνό» έξω από την περιοχή νίκησε τον Γλύκο (η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του) γράφοντας το 1-0. Στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ και αντικαταστάθηκε από τον Ιτάνζ.

lila_pas_paokΤο 2-0 έγινε από τον Κοροβέση με κοντινό πλασέ σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 73ο λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων  με άπιαστο διαγώνιο σουτ ο Μιχάλης Μανιάς ο οποίος αποβλήθηκε αμέσως μετά καθώς αντίκρυσε δυο κίτρινες κάρτες (η μία επειδή έβγαλε τη φανέλα του και η δεύτερη επειδή κλώτσησε το σημαιάκι του κόρνερ). Στις απουσίες και την απειρία των παικτών του απέδωσε την ήττα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Άγγελος Αναστασιάδης ο οποίος αναφερόμενος στο πέρασμά του από τα Γιάννενα (χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας) τόνισε ότι «στα Γιάννενα έκανε μόνο φίλους».

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Τσουκαλάς, Χαρίσης, Τσάβες (87′ Μανιάς), Κοροβέσης (84′ Ντάσιος), Ίλιτς (62′ Ακόστα)

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος (31′ λ.τρ. Ιτάνζ), Κίτσιου (67′ Παπαδόπουλος), Βίτορ, Σκόνδρας, Σπυρόπουλος, Τζανδάρης, Κάτσε, Γκολάσα, Σαλπιγγίδης, Περέιρα (77′ Κουλούρης), Αθανασιάδης.

*Περίπου 500 οπαδοί του ΠΑΟΚ παρακολούθησαν το παιχνίδι από τη θύρα των φιλοξενουμένων.

*Η ελεύθερη ΕΡΑ ΣΠΟΡ μετέδωσε ραδιοφωνικά κι αυτό το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα. Στην περιγραφή ο Σωτήρης Αργύρης, στο τρίτο ημίχρονο ο Γιώργος Παπαχριστοδούλου, στο στούντιο ο Κώστας Μότσης.

*MVP αναδείχτηκε  ο Άντι Λίλα (φωτογραφία από τον πανηγυρισμό του στο πρώτο γκολ) ο οποίος ανέφερε ότι τα Γιάννενα είναι η δεύτερη οικογένεια του.